Dotace na vzdělávání a rekvalifikaci

Do vzdělávání Čechů chce stát investovat stovky milionů korun. Za pomoci evropských peněz spustil už loni na jaře takzvaný eshop s kurzy a rekvalifikacemi, které si lidé můžou nechat proplatit. V některých případech i plnou cenu. A zájem roste. Cílem projektu je podpořit gramotnost Čechů a prohloubit jejich znalosti tak, aby se dokázali přizpůsobit novinkám na trhu práce. Včetně třeba umělé inteligenci.

Dotované vzdělávací kurzy doteď využily desítky tisíc lidí. Vedle klasických rekvalifikací stát cílí především na zvýšení digitální gramotnosti Čechů. Podle studie Aspen Institutu bude totiž do roku 2030 více než 90 procent pracovních pozic vyžadovat alespoň základní digitální dovednosti. Jenže právě ty chybí skoro každému druhému. Pro lidi tak bude stále těžší najít si dobrou práci nebo si zajistit lepší výdělek. Kurzy mají tento negativní trend zvrátit.

Jaká je nabídka digi-kurzů?

Aktuálně je v nabídce bezmála 980 vypsaných kurzů s digitálním zaměřením. Vedle základů práce s počítačem se zájemci můžou přihlásit například do kurzu online bezpečnosti a ochrany osobních údajů, používání e-mailu a internetu nebo práci s textovými a tabulkovými editory – jako jsou Word nebo Excel.

Pokročilejší můžou využít kurz umělé inteligence v praxi, technologie blockchainu, podnikové sítě, kurz kybernetické bezpečnosti a podobně. Kompletní nabídka kurzů je k dispozici v eshopu na webových stránkách ministerstva práce a sociálních věcí nebo na stránkách Úřadu práce Česká republika.

Cílem je do příštího října skrze vzdělávací kurzy na eshopu proškolit nejméně 130 tisíc lidí v digitálních dovednostech. Doteď dotovanými kurzy prošlo bezmála 22 tisíc lidí.

Kdo se může zapojit?

Nabídku kurzů může využít téměř kdokoliv. Ať už je to podnikatel, zaměstnanec, student, senior nebo třeba i ten, kdo si práci zrovna hledá. Třeba společnost SMC Solution proškolila tímto způsobem už více než stovku lidí, pokračuje majitel firmy Jan Mareš: „Mezi našimi klienty jsou jak nezaměstnaní, tak i zaměstnaní lidé, kteří chtějí zlepšit své dovednosti nebo změnit kariéru. Zaznamenali jsme také zájem od rodičů na rodičovské dovolené, kteří chtějí být připraveni na návrat do pracovního procesu s novými, aktuálními dovednostmi.“

Společnost v současnosti nabízí šesti týdenní kurz nazvaný Specialista AI, který je určen pro všechny lidi se zájmem o umělou inteligenci. A to bez ohledu na předchozí zkušenosti. Zájemci se vzdělávají online formou s lektorem, kdy jde celkem o 120 výukových hodin.

Jak se do kurzů přihlásit?

V eshopu jsou celkem dva typy kurzů – vzdělávací a rekvalifikační. Zatímco rekvalifikační kurzy jsou nabízeny ve všech oborech, ty vzdělávací se týkají jen digitálního školení. Stačí si tedy vyhledat vhodný kurz a přihlásit se prostřednictvím datové schránky nebo některé z cest Identity občana (bankovní identita, NIA ID, eObčanka a jiné).

Podmínkou úhrady kurzu je zapsání do evidence zájemců o zaměstnání. Po absolvování kurzu pak může být každý z evidence na přání vyřazen. Žádosti vyřizuje Úřad práce, ten taky schvaluje případné poskytnutí příspěvku. Veškerý proces lze vyřídit online.

Podrobné podmínky pro proplacení příspěvku na kurz jsou k dispozici na internetových stránkách rezortu práce.

Dotace až 50 tisíc korun

Zatímco rekvalifikační kurzy (procento schválených žádostí je nižší) jsou plně hrazené, v případě vzdělávacího digitálního kurzu (naprostá většina žádostí je schválena) je nutná spoluúčast ve výši 18 procent celkové ceny kurzu. Díky prostředkům státu a Evropské unie může ale každý dosáhnout na příspěvek až 50 tisíc korun po dobu 3 let. Je tedy možné absolvovat hned několik kurzů, dokud částka není vyčerpaná. Nutné je ale přihlásit se do kurzů postupně – tedy vždy až po ukončení toho předchozího.

Na kolik korun vyjde kurz?

Cena kurzů se liší podle školitelů, zaměření, délky kurzu nebo stylu výuky. Například České vysoké učení technické v Praze inzeruje podvečerní kurzy „Základy počítačových sítí“ za 19 360 korun. Většinu dotuje stát, zájemce díky příspěvku od státu musí zaplatit necelých 3 500 korun. A například u tříměsíčního kurzu kybernetické bezpečnosti za 55 tisíc korun uchazeč uhradí 9 900 korun. Pozor, jestliže člověk na konci kurzu neprojde závěrečnou zkouškou, bude si muset celý kurz uhradit v plné výši sám.

Kurzy šité na míru

Školitelé se snaží kurzy přizpůsobit časovým možnostem pracujícím. Velká část lekcí se tak koná o víkendech, v pozdním odpoledni a hlavně přes počítač. Třeba nezisková organizace Czechitas aktuálně inzeruje kurz Základy digitální dovednosti v online formě přes platformu Zoom. Samotné lekce probíhají večer nebo v sobotu a neděli. Účastníci tohoto kurzu by si měli nejenom osvojit základy práce s umělou inteligencí, ale naučit se tvořit vlastní plakáty, pozvánky nebo i prezentaci.

Zájem o dotované kurzy roste

Většina oslovených školitelů přiznává, že státní příspěvek zvýšil zájem o kurzy. Třeba nezisková organizace Czechitas, která se zaměřuje zejména na IT vzdělávání žen, proškolila od začátku loňského roku víc jak 250 účastníků právě skrz dotované kurzy.

Podle vedoucí produkce a projektů organizace Czechitas Žanety Kubové Andělové jsou některé lekce už zcela vyprodané, jak sama doplňuje: „Zejména v posledních měsících vnímáme nárůst zájmu o tyto kurzy. Nabídka možnosti využití dotací se postupně dostala k širší veřejnosti a například kurz, který pořádáme od listopadu, je plně zaplněn a o to rychleji se snažíme vypsat termín další. Možnost úspory je rozhodně pro účastníky velkou motivací a pro nás zároveň i možností přivést další talenty do světa IT.“

Dříve Úřad práce proplácel jen akreditované kurzy, nově ale umožňuje zapojit se i vzdělavatelům, kteří akreditaci na školení nemají. Mezi tři nejoblíbenější digi-kurzy patří podle pracovních úřadů: Obsluha osobního počítače, Programátor webových aplikací, Účetnictví s využitím výpočetní techniky.

Autor: Anna Jedlová
Zdroj: www.e15.cz